Czym jest kickboxing

Kick-boxing jest sportem walki rozwijającym ciało w sposób holistyczny. Podczas wymuszeniu pracy w ataku wszystkimi kończynami, kick boxer musi dbać w treningu zarówno o siłę uderzenia i szybkość poruszania się. W tej dyscyplinie walki ważne jest, aby trzeźwo oceniać sytuację i zachowywać gibkość podczas pojedynku. Często sporty walki oceniane są jako bezsensowne bicie się po twarzy, lecz prawda jest inna. Jakie są podstawy kick-boxingu? Jak wygląda i co jest potrzebne do treningu? Jaki wpływ na zdrowie ma kick-boxing?

Czym jest kick-boxing? Jakie są podstawy kick-boxingu?

Jednym z najbardziej popularnych sportów walki na świecie jest właśnie kick-boxing. Wyróżnia się w nim dwa główne nurty między innymi amerykański, wywodzący się z początku lat siedemdziesiątych oraz japoński. Wersja amerykańska polegała na tym, że osoby, które trenowały karate, chciały znieść ograniczenia, które były na ten sport naniesione. Amerykański kick-boxing określany jest czasami nazwą full contact. Natomiast ten sport walki w stylu japońskim powstał jako połączenie tajskiego boksu i karate. Zadawanie ciosów rękami w kick-boxingu wygląda tak samo, jak i w boksie. Podczas walki można wyprowadzać ciosy sierpowe, haki, proste oraz podbródkowe. Zakazane jest używanie łokci i przedramion. Kopnięcia pochodzą z karate i najczęściej stosuje się high-kicki i low-kicki. Podczas walki zabronione są uderzenia kolanem. Kick-boxing zmusza zawodników do o wiele większego wysiłku fizycznego podczas walk i treningów. To idealny wybór dla osób, które chcą poprawić pewność siebie, zrzucić kilogramy i zbudować sprawność fizyczną, a także nauczyć się samoobrony, która będzie niezbędna podczas niebezpiecznych sytuacjach.

2 men in blue t-shirt and white shorts doing exercise

Jak wygląda trening kick-boxingu?

Trenowanie kick-boxingu wygląda podobnie jak trening innych sztuk walki. Ciężko pracuje się nad przygotowaniem motorycznym, kondycyjnym oraz techniką. Technikę wyprowadzania ciosów trenuje się „na sucho” przed lustrem lub z tarczą, którą trzyma trener lub zawodnik. Zaawansowani kick-boxerzy wykonują sparingi pełne i zadaniowe, a podczas treningu wykorzystuje się takie akcesoria jak skakanki, piłki lekarskie, młoty, opony oraz worki treningowe. Na treningu oprócz typowych metod technicznych można spotkać się z treningiem obwodowym i na przyrządach. Obwody są wyczerpujące i wymagające oraz wymagają od zawodnika wysokiej kondycji i cierpliwości. Jest to jedna z najlepszych metod rozwijania wytrzymałości u zawodnika oraz jego dynamiki. Praca na workach gruszkach i innym akcesoriach treningowych szlifuje techników zawodników i poprawia szybkość uników oraz uderzeń, a także wzmacnia siłę ataku zawodnika.

Jak kick-boxing wpływa na zdrowie zawodnika?

Wszystkie sporty walki, w tym kick-boxing mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie trenującego. Podczas treningu można wyładować negatywne emocje i wyżyć się przy tym jednocześnie. Rozładowanie stresu, którego w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo, pozwala na poprawę zdrowia psychicznego trenującego. Poza tym kick-boxing to świetna opcja dla osób, które mają problem z metabolizmem, ponieważ podczas jednej sesji treningowej można spalić dużo kalorii. Na treningach redukuje się tkanka tłuszczowa, poprawia się samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz wygląd. Zważywszy uwagę na to, że jest to sport wymagający dużego wysiłku fizycznego, można stwierdzić, że wzrasta wydolność u trenujących tę sztukę walki. Na każdym treningu zawodnik się rozciąga, dzięki czemu poprawia swoją gibkość i chroni swoje stawy i mięśnie przed kontuzjami. Rekreacyjne trenowanie kick-boxingu to rewelacyjne rozwiązanie dla ludzi, którzy potrzebują zyskania sprawności i pewności siebie. Przy okazji można nauczyć się podstaw samoobrony, która może się przydać podczas napadu lub innych groźnych sytuacji.

UKS Mały Wojownik