Zalety aktywności fizycznej u dzieci

Postęp technologii sprawił, że mamy dużo łatwiejszy dostęp do informacji, skontaktowanie się z kimś będącym nawet daleko nie stanowi żadnego problemu, a wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Ten rozwój pociągnął niestety za sobą, nieprzewidziane i trudne konsekwencje dotyczące głównie młodych ludzi i dzieci. Coraz rzadziej widzi się grupę dzieci biegającą po osiedlu czy grającą w klasy. Pociechy od małego wychowywane obok elektroniki częstą wolą zostać w domu i grać z kolegami online niż bawić się na powietrzu. Dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną dziecka? 

group of people playing soccer on green grass field during daytime

Lepsze zdrowie

Dla rodzica nie ma nic ważniejszego niż, żeby dziecko było zdrowe. A każdy, kto choć trochę interesuje się tematem zdrowego stylu życia wie, że jego składnikami są: zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu oraz regularna aktywność fizyczna. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dodatkowo, im młodsza jest osoba, tym bardziej jej ciało się kształtuje, a tylko regularnie się ruszając jest w stanie rozwijać się prawidłowo, pozostawać odpowiednio rozciągnięte, zwinne. Ktoś, kto kiedyś zasnął oparty głową o rękę dobrze wie, jakie to uczucie zwiotczenia mięśnia, dużo łatwiej wtedy o kontuzję, bo się tego tak mocno nie czuje. Podobnie jest z ciałem dzieci, jeśli się nie rusza przez dłuższy czas, bardzo łatwo im się nabawić kontuzji podczas zwykłych prostych aktywności, a co dopiero przy upadku. 

Lepsze samopoczucie

Często o starszych i schorowanych ludziach mówi się „dobrze, że jeszcze chodzi, a nie leży na stałe”, dlaczego? Zazwyczaj kiedy taka starsza osoba się już położy i nie ma codziennie choćby podstawowych aktywności staje się osowiała, traci sens do życia. Nie wynika to tylko z wieku, podczas ruchu nasz organizm naturalnie wytwarza serotoninę – hormon szczęścia. Niezależnie jakiego rodzaju jest to ruch, po prostu czujemy się wtedy lepiej. Szczególnie dzieci, które z reguły kojarzy się z tym, że są wesołe, ciągle się śmieją, powinny regularnie zażywać ruchu, żeby pozostawać w dobrym samopoczuciu. Z drugiej strony, przesiadywanie w jednym miejscu, a jak się do tego doda jeszcze przed telefonem lub przed komputerem prowadzi do apatii, przygnębienia i w efekcie nawet do depresji.

Większa produktywność 

Kolejną zaletą jest to, że dzieci zawsze chcą więcej – zjedzą jednego cukierka, chcą drugiego, zjadą raz ze zjeżdżalni, chcą drugi. Mają naturalną chęć eksplorowania i powtarzania tego, co im się podoba. Dzięki regularnej aktywności fizycznej dzieci mają większą motywację, żeby działać, chcą coś ciągle robić, umieją same wymyślać też sobie zajęcia. Szczególnie chętnie powtarzają takie aktywności, które im się podobają. Nie każdy lubi jeździć na rowerze czy grać w piłkę nożną. Warto zatem pokazywać dziecku różne rodzaje aktywności, tak, żeby mogły znaleźć to, co same najbardziej lubią, zmuszanie do jednego konkretnego rodzaju nie da nic dobrego – będąc przymuszone mogą się tylko zniechęcić i kojarzyć aktywność z czymś nudnym i nieprzyjemnym.

Nawiązywanie przyjaźni

Ostatnią, ale jakże ważną dla młodych ludzi zaletą regularnej aktywności fizycznej jest nawiązywanie nowych przyjaźni. Dla małych dzieci i młodzieży bardzo ważne jest, żeby czuć się akceptowanym i mieć kolegów i koleżanki. Każdy dorosły pamięta jak łatwo i sprawnie nawiązywało się przyjaźnie na podwórku pod blokiem czy na placu zabaw. Wystarczyła chwila i zawiązywała się przyjaźń „na całe życie”, zapomniana za 3 dni. Dla dzieci nie ma znaczenia czy taka przyjaźń przetrwa na zawsze. Ale na tamten moment jest to dla nich bardzo ważne i dzięki wspólnej aktywności fizycznej przy zabawie czują się akceptowane i lepiej się rozwijają. 

UKS Mały Wojownik