Na czym polega boks?

Boks nazywany również pięściarstwem to styl walki, w którym dwóch zawodników walczy na ringu, używając pięści osłoniętych specjalnymi rękawicami. Jest to jeden z najstarszych sportów, który uprawiano już w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Co więcej, był nawet częścią antycznych igrzysk olimpijskich. Jego popularność i ewolucja na przestrzeni lat sprawiły, że sport ten do dziś jest bardzo popularny wśród ludzi. Co warto o nim wiedzieć? Na czym dokładnie polega?

Początki boksu były bardzo brutalne

Z początku boks był sportem bardzo brutalnym. Walka odbywała się na gołe pięści i kończyła dopiero wtedy, gdy jeden z zawodników kategorycznie nie był w stanie jej kontynuować. Pierwsze zmiany wprowadzono w 1743 roku, ale dopiero w XIX pojawiły się rękawice oraz spisano zasady, które miały uczynić sport znacznie bezpieczniejszą rozrywką.

Dzisiejsze walki odbywają się na kwadratowym ringu i są nadzorowane przez profesjonalnego sędzię. Profesjonalista czuwa w ciągu wszystkich trzech rund w boksie zawodowym oraz pięciu podczas walk amatorskich. Każda walka trwa dziesięć rund – jedynie w boksie amatorskim kończy się po trzech. Jedynie czas jest niezmienny. Jedna runda zawsze trwa trzy minuty, a przerwa minutę.

Co można, a czego nie podczas walki bokserskiej?

Boks często porównuje się do ulicznych przepychanek lub innego typu niebezpiecznych zachowań. Nic bardziej mylnego. Boks jest bardzo uczciwym sportem, który ma restrykcyjne zasady. Zabronione jest kopanie, uderzanie otwartą rękawicą, popychanie i szarpanie, uderzanie poniżej pasa, uderzenia głową, ramieniem, łokciem, zadawanie ciosów podczas opierania się o linie, a także przytrzymywanie przeciwnika w czasie zadawania ciosów. Przez te zakazy walka musi być całkowicie przemyślana przez zawodników, a reakcja i taktyka opracowana wcześniej i aktualizowana na bieżąco podczas walki.

Co można robić podczas walki? Zadawać ciosy proste, sierpowe i z dołu. Choć boks często związany jest z mniejszymi i większymi urazami, przerwanie walki możliwe jest w każdym momencie. Dodatkowo sędzia ringowy może przerwać walkę, biorąc pod uwagę ostrość faulu. Jeśli faul jest bardzo poważny, możliwe jest nawet zdyskwalifikowanie zawodnika. Jeśli jeden z zawodników zostanie uderzony poniżej pasa, ma aż pięć minut na dojście do siebie – o ile jest zdolny do kontynuowania pojedynku. Aby uniknąć ryzyka dysproporcji oraz niewyrównanej walki, boks zawodowy bierze pod uwagę aż 17 kategorii wagowych, a w przypadku walk amatorskich – 11. 

Jak punktowane są walki bokserskie?

Osoby na bieżąco śledzące walki bokserskie wiedzą, że walka nie zawsze kończy się zdecydowaną wygraną – czasami dochodzi do końca rozgrywki i punkty decydują o zwycięstwie. Sędzia ringowy przebywający na ringu oraz trzech lub pięciu sędziów punktowych zliczają je po każdej rundzie. Obowiązuje system 10 punktów.

Zależnie od tego, czy jest to boks zawodowy, czy amatorski, zasady oceniania nieco się różnią. W amatorskich – przy stolikach znajdują się guziki. Do zdobycia punktu konieczne jest, by trzech z pięciu sędziów przyznało punkt za trafienie. Za przegraną rundę traci się punkty.

Czym jest nokaut?

A jeśli nie na punkty, to jak można wygrać? Na pewno nokautem. Każdy, kto ćwiczy lub ogląda boks, wyczekuje tego momentu. To chwila walki, gdy doprowadza się do niemożliwości kontynuowania walki przez przeciwnika. Zazwyczaj związana jest z utratą przytomności lub zamroczeniem. Sędzia odlicza 10 sekund – jeśli zawodnik nie jest w stanie kontynuować, oznacza, że przegrał.

Boks to sport z długą tradycją – świetna alternatywa dla innych, popularnych sportów, takich jak piłka nożna czy koszykówka, a jednocześnie świetna możliwość wykazania się dla osób, które nie przepadają za sportami drużynowymi.

UKS Mały Wojownik