Jakie korzyści niesie uprawianie MMA przez dzieci?

Nie jest tajemnicą, że sport to zdrowie. W obecnych czasach coraz więcej osób zapomina jednak o regularnej aktywności fizycznej. Wirtualny świat pochłania nas bowiem coraz mocniej, w efekcie czego zapominamy o tym, że ruch to zdrowie. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice zachęcali swoje pociechy do aktywnego odpoczynku i znalezienia hobby, które sprawi, że staną się silniejsi i bardziej energiczni. Jednym z najlepszych patentów jest MMA. Sport ten ma szerokie spektrum walorów, dzięki czemu sprawdza się nawet u najmłodszych.

MMA - czy dzieci powinny trenować ten sport?

Wielu rodziców jest sceptycznie nastawionych do sportów walki. Troska o swoich potomków sprawia bowiem, że nie chcą oni narażać dzieci na niechciane niebezpieczeństwo. MMA zdaniem sporej części społeczeństwa jest bardzo ryzykownym sportem, a konserwatyści sądzą, że dzieci powinni trzymać się z daleka od takiej aktywności. Stereotypowe myślenie jest jednak w tym przypadku bardzo krzywdzące, albowiem trenowanie MMA od najmłodszych lat niesie za sobą liczne korzyści. Przede wszystkim jest świetną okazją do zrobienia kariery w sporcie. W MMA nie ma bowiem aż tak dużej rywalizacji jak w piłce nożnej czy koszykówce, przez co szanse na odniesienie sukcesu są w tej dyscyplinie relatywnie duże. Aspektem przemawiającym za podejmowaniem takiej aktywności jest również fakt, że dzieci są podczas zajęć należycie chronione. Dzięki temu ryzyko odniesienia kontuzji jest zredukowane do absolutnego minimum. Obawy o złamanie nosa czy rozbicie łuku brwiowego są więc zazwyczaj nieuzasadnione, gdyż wśród dzieci takie kontuzje są rzadkością.

Jakie korzyści płyną z trenowania MMA u dzieci?

Dzieci trenujące MMA stają się nie tylko bardziej wysportowane, ale również o wiele silniejsze. Podczas zajęć uczą się one bowiem samoobrony, dzięki czemu nabywają umiejętności, które mogą okazać się zbawienne, jeżeli w przyszłości znajdą się w kryzysowej sytuacji. Dzieci uprawiające MMA zazwyczaj rozwijają się również pod kątem mentalnym. Świadomość własnej siły oraz przeświadczenie o własnej wartości wpływają na to, że najmłodsi nabierają więcej pewności siebie i łatwiej przychodzi im nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Podczas zajęć MMA dzieci uczą się także pracy w grupie. Dzięki temu stają się bardziej otwarte i kreatywne, co z kolei może przełożyć się na lepsze wyniki w nauce. Najważniejszą korzyścią płynącą z trenowania sportów walki jest jednak fakt, że są one świetnym patentem na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nim dzieci nie spędzają tak wiele czasu przed ekranem, albowiem w każdej wolnej chwili chcą się doskonalić i poprawiać swój sportowy poziom. Jeżeli więc jesteś rodzicem, który narzeka na uzależnienie swojej pociechy od mediów społecznościowych, to warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na treningi MMA.

Uprawianie MMA - czy jest się czego bać?

MMA to sport kontaktowy, który – podobnie jak każda inna dyscyplina – niesie za sobą ryzyko kontuzji. Trenerzy są jednak bardzo mocno uczuleni na wszelkie urazy, dlatego w przypadku wystąpienia problemu zdrowotnego są w stanie błyskawicznie udzielić niezbędnej pomocy. Warto jednak podkreślić, że MMA w przypadku dzieci rzadko przynosi niechciane reperkusje. Pomimo że kontuzje się zdarzają, to są zazwyczaj relatywnie błahe i nie skutkują poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Rodzice, którzy boją się, że ich pociecha wróci do domu z poobijaną twarzą, nie powinni więc się martwić, ponieważ najmłodsi są na każdym etapie należycie chronieni, a ich bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem.

UKS Mały Wojownik