Czym jest brazylijskie jiu-jitsu?

Czym jest brazylijskie jiu-jitsu?

Brazylijskie jiu-jitsu, zwanie też BJJ, jest jedną z najbardziej cenionych i skutecznych technik walki wręcz, które szczególnie zyskały na popularności dzięki sportom takim jak MMA (Mixed Martial Arts). Jej korzenie sięgają japońskich sztuk walki, a jej ewolucja zasługuje na szczególną uwagę.

Powstanie BJJ

Początki BJJ sięgają wczesnego XX wieku, kiedy to japoński mistrz sztuk walki, Maeda Mitsuyo, przybył do Brazylii. Był on mentorem Carlosa Gracie, syna lokalnego polityka, który miał doświadczenie w zapasach i walkach ulicznych. Połączenie technik judo, zapasów i jiu-jitsu zyskało na popularności w Brazylii, co doprowadziło do powstania nowego stylu walki, szerzej dziś znanego jako BJJ.

shallow focus photo of two man playing taekwondo

Charakterystyka brazylijskiego jiu-jitsu

Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się głównie na walce w parterze, gdzie celem jest powalenie przeciwnika na matę i zmuszenie go do poddania się za pomocą chwytów, dźwigni czy duszeń. BJJ jest unikalne w swoim podejściu do pozycji obronnej — walki z pleców, określanej jako walka gardą. Dzięki niej nawet leżący zawodnik może zdominować walkę i zmusić przeciwnika do poddania.

Filozofia BJJ

Kluczową częścią brazylijskiego jiu-jitsu jest jego filozofia, która przekracza granice maty dojo i wpływa na codzienne życie praktykujących. Filozofia BJJ promuje zdrowie fizyczne i psychiczne, rozwój osobisty, samodyscyplinę i szacunek dla innych.

Jest to sztuka walki, która zamiast polegać na sile fizycznej, podkreśla znaczenie techniki i strategii. BJJ promuje zasadę, że osoba mała i słaba może skutecznie bronić się przed dużym i silnym agresorem poprzez efektywne użycie dźwigni i technik kontrolowania przeciwnika.

W BJJ upadek na deski jest tylko początkiem — uczy, że porażka jest nieuniknioną częścią procesu uczenia się, a z niej płynie najwięcej cennych lekcji. Ta mentalność jest szczególnie pomocna poza matą, pomagając w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami i trudnościami.

Dodatkowo brazylijskie jiu-jitsu jest sportem bardzo społecznościowym. Atmosfera na treningach jest zwykle bardzo serdeczna i otwarta, a silne więzi między zawodnikami często przenoszą się poza sale treningowe. Dla wielu BJJ staje się stylem życia, który oferuje nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale również poczucie przynależności i społeczności.

Techniki w brazylijskim jiu-jitsu

Techniki w brazylijskim jiu-jitsu nie polegają na uderzeniach, ale skupiają się na chwytach, dźwigniach i duszeniach. Rzuty są często wykorzystywane do sprowadzenia przeciwnika do parteru, a następnie do kontroli i ostatecznie do poddania. Chwyty są często wykonane nogami, gdzie zawodnik może „zakleszczyć” przeciwnika, utrudniając mu ruchy. Jednym z charakterystycznych elementów BJJ jest garda — technika, gdzie leżący zawodnik może chwycić nogami przeciwnika, kontrolując go i pozwalając na wykonanie dalszych technik.

Kto może trenować BJJ?

Brazylijskie jiu-jitsu jest sportem dostępnym dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy doświadczenia. Ze względu na brak brutalnych uderzeń, jest często rekomendowane jako sztuka walki dla kobiet i dzieci. Ponadto BJJ jest często wykorzystywane przez funkcjonariuszy służb mundurowych, ze względu na jej skuteczność w sytuacjach wymagających unieruchomienia przeciwnika bez wyrządzania mu poważnych obrażeń.

Brazylijskie jiu-jitsu — sztuka walki na całe życie

Brazylijskie jiu-jitsu to nie tylko skuteczna sztuka walki, ale również pasja, która może trwać całe życie. Praktykując BJJ, uczymy się nie tylko technik walki, ale także wytrwałości, szacunku do przeciwnika i samokontroli. Jest to sport, który uczy pokory, a jednocześnie daje poczucie pewności siebie. Brazylijskie jiu-jitsu to sposób na życie, którego warto doświadczyć.

UKS Mały Wojownik