Sport to zdrowie, jednakże czasami zdarzyć się może tak, że podczas jego uprawiania nabawimy się kontuzji lub urazu. Rodzice z tego powodu obawiają się i nie chcą wysyłać swoich pociech na zajęcia sztuki walki. Czy takie myślenie jest słuszne? Czy sztuki walki pomagają w rozwoju dziecka? Jak sztuki walki wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka?
Można zauważyć, że sporo rodziców czuje pewne obawy przed wysłaniem dziecka na treningi sztuk walki. W szczególności boją się o wpływ tego sportu na psychikę dziecka. Trzeba spojrzeć na to z innej perspektywy. Wszelkie zakazy i nakazy czynią większą krzywdę dziecku od samodzielnego podejmowania decyzji i próbowania nowych przygód w życiu. Wspominając o aspekcie psychologicznym, warto zaznaczyć, że treningi sztuk walki wpływają na budowę charakteru dziecka. Oporne dzieciaki, które mają problemy z zachowaniem dyscypliny, skupieniem czy nie kontrolują własnych emocji, powinny zostać zapisane na takie treningi, ponieważ sporty walki uczą pokory. Pociechy, które nabędą pokory, staną się lepszymi ludźmi i w przyszłości na pewno to zaowocuje. Podczas treningu nad dzieckiem opiekuje się profesjonalny i kompetentny trener, który potrafi się obchodzić z młodocianymi. Dziecko widzi w nim autorytet i przy okazji nabywa szacunku do starszych osób. W czasie treningów uczy się uczciwej, sportowej rywalizacji i darzy swojego rywala szacunkiem. Każde zwycięstwo zwiększa pewność siebie u dziecka oraz wiarę w swoje możliwości. Przykładem może być poprawne wykonanie trudnego ćwiczenia bądź wygrana zabawy wymyślonej przez prowadzącego trening. Ponosząc porażki, dziecko będzie świadome swoich ograniczeń oraz będzie uczyło się pokory. Dzieci na takich treningach mogą przy okazji rozładować negatywne emocje, które powodują stres. Wpływa to zbawiennie na psychikę młodej osoby. Poza tym nauczy się panować nad emocjami i nie będzie agresywne wobec rówieśników. Dziecko dzięki zużyciu nadmiaru energii staje się łagodniejsze, bardziej skupione i pokorne.
Podczas sesji treningowej sztuk walk u dzieci zwiększa się podzielność uwagi i skupienie. Przyswaja mu się umiejętność zwiększonej koncentracji na dłuższy czas na jednej czynności, co ma znaczący wpływ na efekty edukacji dziecka. Podczas treningu u młodej osoby uwalniają się endorfiny, które nazywane są hormonami szczęście. Przyswajanie wiedzy jest znacznie lepsze, gdy człowiek jest zadowolony. Dziecko podczas treningów uczy się koncentracji i sztuki skupienia uwagi na obiekcie. Mało się o tym mówi, ale osoby uprawiające sztuki walki są bardziej spostrzegawczy od osób, które nie uprawiają takiej aktywności fizycznej. Zwiększona jest również szybkość reakcji, ponieważ podczas treningów lub walki trzeba wychwytywać najmniejszy ruch rywala. Ponadto sztuki walki uczą dziecko strategicznego myślenia, a podczas treningów dobierają one odpowiednią taktykę, która musi się sprawdzić w danej sytuacji.
W dzisiejszych czasach wiele dzieci spędza czas wolny, wpatrując się godzinami w komputer, telewizor lub telefon komórkowy. Jest to szczególnie widoczne podczas treningów, ponieważ brakuje takiej młodzieży koordynacji ruchowej. Wysłanie dziecka na treningi sztuk walk może wpłynąć zbawiennie na zdrowie dziecka. Treningi są ciężkie, ale trener dostosowuje ich intensywność do grupy. Młodzież potrzebuje ruchu i ćwiczeń oraz pozbywania się nadmiaru energii. Rywalizacja z innymi dziećmi wzbudza w nich ducha walki i uczy szacunku wobec innych i uczciwości.